Скляна крівля

Скляна крівляЗміни, що відбуваються в сучасному будівництві, такі разючі, наскільки і технологічні. Спектр будівельних матеріалів, що застосовуються сьогодні для будівництва заміських котеджів розширився настільки, що ще років 10-20 тому це виглядало б абсолютно неправдоподібним. Особливо це стосується покрівельних матеріалів – уявити собі прозору крівлю міг далеко не кожен. І проте це стає фактом – облаштування крівлі все частіше і частіше тепер сполучається з монтажем світлопропускаючих конструкцій, таких як полімери, загартоване або звичайне скло, обклеєне полімерною плівкою.

Світлопрозора крівля дуже естетична і практична. І хоч вона є відносним нововведенням, але це нововведення продиктоване необхідністю. Завданням подібного типу крівлі є дуже хороша можливість забезпечення природним освітленням всіх внутрішніх приміщень будинку в набагато більшій кількості, ніж це дозволяють зробити вікна і навіть скляні стіни. Саме тому всі світлопрозорі крівлі, незалежно від різновиду і конструкції, повинні відповідати цілому ряду певних вимог. По-перше це – забезпечення необхідних показників освітлення, інакше така крівля буде не функціональною. Це зрозуміло, інакше вся ця затія не варта свічок. На другому місці йде вимога захисту від яскравих променів всіх робочих зон (інакше скло легко може стати лінзою для сонячних променів, а це часто може стати, наприклад причиною появи вогнища пожежі). На третьому місці стоїть необхідність видалення через крівлю диму і шкідливих випаровувань (кухня, ванна, котельна та інші подібні приміщення).

Не варто також забувати і про опади. Скляна конструкція повинна бути дуже міцною, щоб протистояти дії атмосферних явищ – вітер, сніг, дощ, град. Вода повинна швидко стікати з такої крівлі, а сніг – легко видалятися. Ну і не менш значні вимоги – гідроізоляція і теплоізоляція, що йде в єдиному комплексі з пароізоляцією і шумоізоляцією. Якщо хоч би одна з цих вимог не буде дотримана, то скляна крівля не зможе виконувати свої призначення саме як крівлі, тобто захисту всього внутрішнього простору будівлі.

Тепер про найбільш переважні конструкції світлопропускаючих крівель. Строго горизонтальною крівлю навряд чи має сенс робити, інакше вона піддаватиметься дуже значним навантаженням із зовнішньої сторони, і в першу чергу – з боку власної ваги. Раціональнішою є похила крівля. І чим крутіше буде нахил – тим краще. Сьогодні існує безліч різних проектів скляних крівель, і основними з них, окрім похилих, є арочні, купольні, пірамідальні, багатокутні.

Безпека прозорої крівлі при проектуванні повинна розв’язуватися в найпершу чергу. Безпека повинна бути як фізичною, так і екологічною. Екологічна безпека забезпечується застосуванням нетоксичних і нешкідливих для здоров’я людей прозорих покрівельних матеріалів. Фізична безпека є прямим слідством міцності покрівельного матеріалу. Сьогодні розроблено велику кількість різних плівок, якими обробляється тверде прозоре покриття (скло, полімер). Якщо навіть покрівельне скло розіб’ється, то воно не розсипеться на крупні і дрібні осколки, як звичайне скло, а залишиться прикріпленим до захисної плівки, не заподіявши тим самим шкоди мешканцям будинку. Останнім часом як світлопропускаючі покрівельні покриття використовується скло «триплекс» — цей тип скла є безосколочним, тому що на стадії виробництва гартується і проходить випробування на ударостійкість.

Проте завдяки розвитку досліджень в області прозорих плівок необхідність в триплексі скоро буде поступово відпадати, оскільки триплекс є дорогим матеріалом, а легке скло, оброблене плівкою, дешевше за нього у декілька разів, та і безпека такого скла не менш хороша, ніж у загартованого (суперміцного).

Всі скляні дахи по конструкціях діляться безпосередньо на крівлі, засновані на профілях з різних матеріалів (в основному з алюмінію) і на крівлі на самонесучих елементах (також прозорих, тобто світлопропускаючих). До третього типу можна віднести і мансарди, але оскільки цей тип відомий дуже давно, то до яких-небудь будівельних інновацій віднести його було б не зовсім вірно.

Найбільш поширені системні профілі використовуються для конструювання самого широко спектру скляних дахів, і в першу чергу завдяки тому, що виробники сьогодні в змозі забезпечити випуск будь-яких технічних рішень. При цьому використовуються найпоширеніші сьогодні матеріали, такі як сталь, алюміній і полікарбонат.

Самонесучі прозорі елементи виготовляються звичайно безпосередньо з прозорих полімерів, що мають необхідну міцність. Це дозволить значно здешевити крівлю і зменшити терміни її монтажу, проте самонесучі конструкції вимагають набагато точнішого розрахунку міцності і професійного виконання.