Заміна опалювальної системи

Заміна опалювальної системиБез опалювання не проживеш, клімат у нас такий. Варто не погріти взимку пару днів, температура в приміщенні відразу опускається нижче за нуль, а далі можуть наступити найнепередбачуваніші події: можуть розморозитися опалювальні труби і радіатори. Ось тоді і виникнуть не просто проблеми, а надпроблеми. Потрібно міняти всю опалювальну систему. Причин виходу з ладу системи опалювання багато. Назвемо тільки деякі з них:

1. Не підвезли паливо до котельних. Відразу починаються зупинки в котельній. Добре, якщо встигнуть злити воду з систем опалювання, а якщо – ні? Ось тоді і виникають події з розморожуванням батарей опалювання.

2. Прорив в системі опалювання. Це найпоширеніший випадок виходу з ладу опалювальної системи.

Взимку в саму холоднечу не вистачає теплоносія в будинках. Труби знаходяться під високим тиском, а зворотний труби підпирають, щоб був надлишок тиску у всій системі. Наступає момент, що проривається подаюча магістраль. Тоді гаряча вода починає виходити назовні з системи і гріти навколишнє середовище. Багато пари, ще більше шуму.

На телебаченні кричать про те, що зима наступила несподівано, що її чекали ще пізніше, а може і взагалі розраховували, що цього року не буде зими. Комунальники виправдовуються, говорять про те, чого вони недоотримали – хоча одержали все сповна, але як завжди десь ці гроші загубилися в чиїхсь глибоких кишенях. Дістати з цих кишень неможливо, вони в офшорах, а там вже інші закони.

Але тепер подумаємо, а чи є виходи з ситуації, що створилася? Невже все це нервування відбуватиметься з року в рік?

Розглянемо можливі варіанти.

Провести свою трубу від котельної до квартири.

Можна. Свою трубу можна провести, вона грітиме, і квартира завжди буде теплою. Але є АЛЕ! Якщо кожен захоче провести свої труби до котельної, то ми тільки продублюємо вже наявну систему безліччю маленьких труб, якась буде встановлена недбайливим зварювачем або хтось заощадить на її товщині (поки ми ще не звикли розуміти, що надійні і якісні речі коштують дорожче). Знову прориви, знову квартира заморожується.

Інший, може і розумніший шлях – створити локальну опалювальну систему в будинку. Що ж потрібно для її створення? Що входить до складу опалювальної системи? Як її змонтувати, щоб вона працювала і підтримувала в квартирі комфортну температуру?

Перш за все — котел. У сучасних опалювальних системах можуть бути використані різні типи котлів.

Опалювальні казани можуть бути: газовими, електричними, на твердому паливі і комбінованими. Звичайно, найефективнішими є газові котли, що працюють на природному газі. За наявності природного газу в будинку всі питання по модернізації системи опалювання розв’язуються дуже легко. У всіх інших випадках рішення теж можливе, просто витрати будуть дещо вищі, а результат буде краще, ніж при використанні системи, яка не працює.

Окрім котла бажано використовувати циркуляційний насос. Циркуляційні насоси зовсім недавно з’явилися на нашому ринку і відразу привернули увагу. Вони дозволяють вирішувати проблему опалювання досить просто, організовуючи примусову циркуляцію теплоносія в системі.

Потрібні труби. На ринку з’явилися пластикові і металопластикові труби. Різні фахівці міркують по-своєму, перевагу яким трубам віддати. Хтось ратує за пластикові, комусь до душі металопластикові. І ті і інші зі своїм завданням справляться на «відмінно».

Потрібні батареї опалювання. Знову в інтернеті деякі фахівці закликають ставити чавунні радіатори, мотивуючи, що теплоносій в чавунному радіаторі остигає повільніше, ніж в інших. Якщо є бажання створити насправді опалювальну систему, яка служитиме довго і не зажадає в її роботу ніякого втручання краще не зупиняти увагу на чавунних радіаторах! Ще раз, при створенні сучасної опалювальної системи слідує: ВІДМОВИТИСЯ ВІД ЧАВУННИХ РАДІАТОРІВ!

На ринку є алюмінієві і біметалічні радіатори. Ціни приблизно співставні. Є особливості в призначенні радіаторів.

Якщо передбачається установка тільки в своїй квартирі, то слід ставити алюмінієві радіатори. Якщо теплоносій приходитиме із сторони, від постачальника теплоносія – тоді біметалічні.

Залишилося подумати, яку циркуляцію теплоносію слід задати: однотрубну або двотрубну. Однотрубні системи непогано працюють при використанні труб великого діаметру, розташованих на різній висоті по квартирі. Така система добре працює, якщо немає циркуляційного насоса, а ми його передбачаємо. Тому бажано мати двотрубну систему. Вона дозволяє ставити на батареях окремий вентиль, щоб регулювати витрату теплоносія через батарею.

Коли визначилися з системою, отримується ще і розширювальний бачок. Цей зовсім простий пристрій, необхідний для створення підпору в опалювальній системі, а також підживлення всієї системи теплоносієм.

Потім можна приступати до монтажу опалювальної системи.

Перш за все, визначається розташування котла. На стіні або на підлозі – залежно від конструкції. Підведення енергоносія: газ або електрика, може бути і рідке паливо. Відведення продуктів горіння – димарі. Добре, якщо є вентиляційні канали, тоді можна в одному з них створити димар, якщо ні, то доведеться його змонтувати. Технологія порівняно нескладна і добре описана у відповідних підручниках і популярній літературі.

Після установки котла, навішуються батареї. Практика довела, що краще всього батареї розташовувати під вікнами. Якщо вікон немає або є довга стінка, то ставиться батарея, виходячи з того, що ще стоятиме біля неї уздовж стінки.

Розставивши батареї, приступають до прокладки труб. Для буріння отворів в стінах використовуються перфоратори. Проклавши труби крізь стіни через отвори, підводять труби до батарей. Після з’єднання всієї арматури проводиться перевірка системи на герметичність. Можна повітрям, а можна закачати воду в систему.

Переконавшись в герметичності можна запускати котел на пробний прогрів. У такий спосіб контролюється, наскільки герметичні з’єднання, а також нагрів всіх батарей. Можна, відкриваючи і закриваючи вентилі, підібрати режими подачі теплоносія до кожного опалювального приладу.

Коли виконана перевірка всієї системи, і немає ніяких питань до її працездатності, можна заспокоїтися і забути про неї до настання холодів. Можна також періодично включати і прогрівати квартиру, якщо є малюки. Це будуть профілактичні прогрівання.

В опалювальних системах окрім простої води можна використовувати дистильовану воду, а можна і додати опалювальний антифриз – висококиплячі спирти, які не дозволять індивідуальній системі опалювання замерзнути при низьких температурах у разі виключення котла – наприклад, всі виїхали надовго з будинку.

У будь-якому випадку індивідуальна система опалювання надійніша, ніж централізована. Є, про що подумати…